Jak vybrat filtr na vodu?

Cestovní filtry na vodu dokáží zbavit vodu v jezeře nejen bakterií, ale také výrazně snížit její zakalení.

Voda pročištěná filtrem na vodu chutná úplně jinak. Ale filtr na vodu není jen o chuti. V závislosti na typu filtru můžete nejen zlepšit chuť pitné vody, ale také vyřešit například odchlórování, odželeznění, zbavení vody dusičnanů či dokonce přefiltrovat bakteriemi znečištěnou vodu v jezeře tak, aby se dala pít. V neposlední řadě filtrovaná voda prodlužuje životnost spotřebičů.

  • Jana, redaktorka Heureka.cz
  • Doba čtení: 5 min.

Typy vodních filtrů

Vodní filtry na pitnou vodu do filtrační konvice

Filtrům na úpravu pitné vody se také říká filtrační patrony. Obsahují látky, které změkčují vodu, redukují vodní kámen, odstraňují těžké kovy, zlepšují chuť a vůni vody. Dokáží tak přefiltrovat i chlór, pesticidy, herbicidy a zbytky léčiv.

  • Odstraňují chlór, pesticidy, herbicidy, těžké kovy a zbytky léčiv

  • Zlepšují chuť a vůni vody

  • Lepší chuť kávy a čaje

  • Vodní kámen se neusazuje ve spotřebičích

  • Nízká pořizovací cena

  • Je potřeba filtry pravidelně měnit

Více o filtračních patronách

Díky přefiltrované vodě bude také káva či čaj chutnat lépe, protože se tak plně rozvine chuť a vůně a navíc se nebude usazovat vodní kmen v rychlovarné konvici či v kávovaru. Abyste tyhle filtry mohli používat, je zapotřebí pořídit si filtrační konvici. Ve filtrační konvici filtry vydrží buď jeden měsíc anebo zvládnou přefiltrovat 150 litrů vody, záleží na tom, co nastane dříve.

Vodní filtry do spotřebičů a zařízení

Tento typ filtrů můžete použít do různých zařízení a spotřebičů, jako jsou například lednice, kávovary, myčky, filtry pod dřezem, systémy vodní filtrace apod.

  • Dělají vodu chutnější

  • Odstraňují nepříjemné chutě a zápachy

  • Snižují tvrdost vody

  • Snižují zákal vody

  • Odstraňují těžké kovy

  • Cena může být vysoká

Cestovní vodní filtry

Cestovní vodní filtry se připevňují na skládací lahve a právě díky filtru můžete pít i vodu z potoka. Filtr vodu přefiltruje a zbaví ji 99,9 % škodlivých bakterií, a to včetně salmonely, cholery, E. coli apod.

  • Vysoká účinnost

  • Zbaví vodu škodlivých bakterií

  • Nízká hmotnost

  • Závadnou vodu přetvoří na pitnou

  • Nekonečná životnost

  • Vyšší cena

Cestovní vodní filtry

Ostatní zařízení na úpravu vody

Změkčovače vody

Nenarušují kvalitu vody a neodstraňují z ní žádné minerály, je tedy vhodné používat je i na pitnou vodu. Zařízení se namontuje na hlavní přívod vody v domě či objektu, ve kterém není vlhko, nemrzne, kde je odpad a elektrická energie.

  • Snižují tvrdost vody

  • Odstraňují vodní kámen

  • Voda je vhodná i na pití

  • Bezelektrické změkčovače nepotřebují elektřinu

  • Nutnost provádět pravidelnou údržbu

Jaké typy změkčovačů vody existují?

Existují změkčovače klasické katexové celodomové úpravy vody, katalytické a bezelektrické změkčovače vody, malé polyfosfátové filtry na konkrétní spotřebiče v domácnosti, jako je pračka, myčka apod.

Údržba změkčovače vody

Pravidelně se do změkčovače vody přisypává tabletovaná sůl a jednou ročně se provádí dezinfekce a přetěsnění zařízení, kontrola řídící jednotky a výměna filtračních vložek v předfiltru. Je také důležité provádět mechanickou, případně uhlíkovou předfiltraci, která ochrání změkčovač před pískem, rezem, úlomky z potrubí apod. Na mechanické poškození se totiž záruka neposkytuje.

Ionizátory zvyšující pH vody

Ionizátory vody se integrují do kuchyňské linky. Díky ionizátoru vody lze vodu přeměnit buď na alkalickou, nebo kyselou. Zatímco alkalická voda je vhodná na pití a detoxikaci organismu, ionizovaná kyselá voda prospívá pleti i pokožce těla a má silné dezinfekční účinky. Do přístroje lze přidat i himalájskou kamennou sůl, která dokáže vytvořit extrémní hodnoty zásadité či kyselé vody. Životnost filtru je buď určité množství litrů vody (např. 9000), nebo 1 rok.

  • Vodovodní baterie s displejem

  • Blahodárný vliv na zdraví

  • Možnost přisypat himalájskou kamennou sůl

  • Nutnost provádět pravidelnou údržbu

Slovníček užitečných pojmů

Dezinfekce vody

Je proces odstranění mikrobiologického znečištění vody, které způsobují bakterie, viry či jiné mikroorganismy nacházející se ve vodě. K dezinfekci vody je možné použít různé chemikálie (nejčastěji chlor), které však působí nepříznivě na naše zdraví. Druhou možností je dezinfekce prostřednictvím UV lampy na vodu, která představuje ekologický způsob zneškodnění bakterií a virů s 99,99% účinností.

Reverzní osmóza

Reverzní osmóza je filtr na pitnou vodu poskládaný z několika filtračních stupňů, které zaručí odstranění všech nežádoucích látek z vody. Základem je molekulární membrána s velmi nízkou propustností (0,0001μm), která dále propustí jen samotné molekuly vody. Je třeba, aby byla membrána chráněna dostatečnou předfiltrací, kterou zajišťují mechanické a uhlíkové filtry. Výhodou je variabilita a možnost přidání dalších filtračních stupňů – např. UV lampa, mineralizátor, modul na alkalizaci vody.

Tvrdost vody

Tvrdost vody se vyjadřuje množstvím vápníku a hořčíku ve vodě a uvádí se v německých stupních °dH, případně mmol/l. Tvrdá voda způsobuje vznik vodního kamene, který bývá původcem množství problémů – může vážně poškodit a snížit životnost zařízení, také působí jako tepelný izolant, což má za následek, že již malá vrstva vodního kamene zvyšuje náklady na energie a zároveň snižuje účinnost spotřebičů.

Katex

Katex je směs, která se používá ve změkčovačích vody, která slouží k zachycení kationtů vápníku (Ca2+) a hořčíku (Mg2+), díky čemuž vodu změkčuje a zabraňuje tvorbě vodního kamene. Životnost katexové směsi je přibližně 10 let, potřebná je však regenerace solným roztokem.

Anex

Podobným způsobem jako katex pracuje i anexová směs uvnitř filtru na dusičnany a dusitany. Ta zachycuje ionty těchto nebezpečných látek a vyměňuje je za ionty jiných, neškodných solí, což zajišťuje účinné odstranění dusičnanů a dusitanů z vody. Směs je rovněž třeba regenerovat prostřednictvím solného roztoku a její životnost je přibližně 10 let.

Rozbor vody

Rozbor vody slouží ke zjištění množství konkrétních látek ve vodě. Na základě individuálních potřeb je možné provést měření jednotlivých parametrů, komplexní informativní rozbory vody a akreditované rozbory vody, které splňují požadavky kolaudačního rozboru či minimálního rozboru pro pitnou vodu podle vyhlášky vlády České republiky č. 252/2004 Sb.

Příslušenství

Filtrační konvice a láhve

Láhve na pití

Pitné vaky

Sklenice

Výrobníky sody

Časté dotazy

Jak odstranit tvrdou vodu a vodní kámen?

Na změkčení vody a zabránění tvorby vodního kamene, případně jeho permanentní odstranění, slouží změkčovače vody.

Jak odstranit chlor ve vodě?

Nejen chlor, ale také organické sloučeniny, herbicidy, pesticidy a další škodlivé látky odstraní filtr s aktivním uhlíkem.

Jak odstranit železo a mangan z vody?

Železo a mangan můžete odstranit tzv. odželezňovači vody nebo také změkčovači vody se speciální směsí.

Jak odstranit bakterie a viry ve vodě?

Pomůže UV lampa na vodu.

Jak odstranit mechanické nečistoty ve vodě?

Třebaže mechanické nečistoty nemusí představovat zdravotní riziko, mohou výrazně poškodit či snížit životnost vašich spotřebičů, topných zařízení a vodovodních potrubí, proto je třeba je odstranit prostřednictvím sedimentačních filtrů na vodu

Jak odstranit dusičnany a dusitany ve vodě?

Na zachycení nebezpečných dusičnanů a dusitanů ve vodě slouží vodní filtry s anexovou směsí.